Berat kandiliniz mübarek olsun

Yazan: 04 Temmuz 2012  
Kategori: Facebook

Berat Kandili, bize her türlü şer, kötülük, haksızlık ve adaletsizlikten uzak kalmayı öğretir; aynı zamanda kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yaradan’ın affına erebilmek için yaratılanı affetme günüdür. Adil insanlar olmamıza ve tüm küskünlüklerin son bulmasına vesile olması dileklerimizle; Berat Kandilimiz mübarek olsun…

Berat kandili nedir ? Sorusu ve Cevabı  Berat Kandili Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan dünyaya toptan indiği gecedir. Önceden Berat Gecesi diye anılıyordu. Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla Berat Kandili olarak anılmaya başlanmıştır.
Berat Kandili Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gece olarak bilinir. 2012 yılında Berat Kandili 4 Temmuz Çarşamba’yı 5 Temmuz Perşembe’ye bağlayan gecedir. Bu konuda İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah’ın bir hadisi vardır:
“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)

Yorumlar


Yorumunuzun yanında istediğiniz resmin görünmesini istiyorsanız gravatar edinin!