Cepten Facebook’a girenler dikkat

Yazan: 09 Nisan 2012  
Kategori: Facebook

Kullanıcılarının kısa mesajlarını okumakla suçlanan Facebook’tan ilginç cevap.
The Sunday Times, Facebook’u kullanıcılarının kısa mesajlarını okumakla suçladı. Gazete, iddialarını Facebook’un mobil uygulamasının yeni mesajlaşma servisinin deneme aşamaları sırasında kısa mesajları okumayı “kabul ettiğine” dayandırıyor.
Facebook, Sunday Times’ın suçlamasına cevaben Business Insider’a şu açıklamayı yaptı: “Kullanıcılarımızın kısa mesajlarını okumamız gibi bir durum söz konusu değil. Android Market’teki Facebook uygulaması SMS okuma/yazma izni istiyor. Bunun sebebi telefonlardaki Facebook uygulamasının SMS bölümüyle ilgili testlerimizin (bu testler herkesi kapsamıyor) henüz tamamlanmamış olmasıdır. Bu testlerin iletişimle ilgili olan kısımlarında SMS okuma/yazma izni olması gereken en temel iki şey.
İletişimle ilgili pek çok uygulama zaten bu izinleri istiyor. Bu uygulamaları tıpkı dahili yazılımın yerini alan yazılımlar olarak düşünün.
The Sunday Times, sonuçta bu uygulamanın mesajlaşma özelliğine sahip olduğunu unutuyor galiba. Yani gazete bu suçlamalarda bulunurken kesinlikle yanılıyor.”
Facebook sözlerini bitirirken SMS’lere ulaşım için izin istediğini kabul ediyor: “Facebook’un Android uygulamasının istediği izinler arasında bu (mesaj okuma/yazma) izin var. Zaten olmak zorunda, çünkü sonuçta uygulama telefonun
SMS sistemiyle entegre olarak çalışıyor, bu sadece bizim testlerimiz için olsa da böyle…”
Kısacası Facebook, SMS mesajlarınızı okuyabileceğini kabul ediyor. Ama yöneltilen iddiada olduğu gibi, kimsenin mesajlarını okumak gibi bir niyeti de yok…
Sonuçta uygulamayı yüklerken Facebook bu izinleri almak için size soruyor. Kullanıcılar verdikleri izinler konusunda daha dikkatli davranmaya başladıkça, şirketler de kullanıcıların telefonlarını denek olarak kullanırken iki defa düşünmek zorunda kalacak.

Yorumlar


Yorumunuzun yanında istediğiniz resmin görünmesini istiyorsanız gravatar edinin!