Seks yapmanın faydaları

Yazan: 05 Nisan 2012  
Kategori: Kadınca

Sex yapmak deyince aklımıza hemen kötü şeyler geliyor. Tamam eşimizden başkasıyla yaparsak çok kötü ama eşimizle yaparsak çok faydalıdır sex. İlişkiye girmenin bilimsel olarak açıklanmış faydaları düşündüğünüzden daha fazla. Bunların arasında kilo vermek, stresten kurtulmak bizim düşünebildiklerimiz. Ama sex’in asıl faydaları saymakla bitmiyor aslında. Geçelim sex yapmanın faydalarına.

 

Öncelikle sex yapmak en başta söylediğimiz gibi insanların istenmeyen kilosunu yok edebiliyor. Güzel bir sex sonrası insanlar 250 ile 300 kalori yakıyor. (henüz yaşamadım güzelliğini bilmiyorum diyorsanız sabredin. Evlenince yaşayacaksınız nasılsa)

Felç riski seksle azaltılabilir mi? 
Felç riski azalıyor. Düzenli olarak ilişkiye giren kadın ve erkeklerde görülen felç oranı sex yapmayanlara kıyasla yok denilecek kadar az.

Seksin uykuya olan yararı zararı?
Uyku problemleri yaşatmıyor. Sex sırasında salgılanan Endorfin sayesinde vücut çok güzel bir uyku çekebiliyor.

Seks koku alma duyusunu geliştirir mi?
Koku alma duyusuna tavan yaptırıyor.  Orgazm anında ortaya çıkan prolaktin hormonu beyindeki koku alma bölümünü uyarıyor ve düzenli ilişkiye girenlerde koku alma oranı oldukça artıyor.

Seks sayesinde gençleşilebilinir mi?
Evet. Dünyaca ünlü Türk Doktor Mehmet ÖZ’e göre düzenli ilişkiye girmek insanlardaki cilt problemlerini azaltıp yaşlanmayı geciktiriyor.

Seks bağışıklık sistemini güçlendirir mi?
Evet. Araştırmalara göre haftada 2 kez seks yapanların bağışıklık sistemi %30 artıyor.

Seks ağrıları keser mi?
İnsanlar birbirine ilişkiye girmemek için “başım ağrıyor” falan diyemecek. Çünkü seks sırasında salgılanan oksitosin hormonu ile endorfin seviyesi yükseliyor ve ağrı kesici özelliğinde bir etki görülüyor. Yani seks yaparken baş ağrısı veya benzeri ağrılardan kurtulabiliriz.

Seks sayesinde kas yapabilir miyiz? Seks vücudu forma sokar mı?
Seks yaperken insanın kasları ve iskelet sistemi mecburen birlikte çalışıyor ve yoğun tempolu bir egzersize tabi oluyor. Bu yüzden seks yaparken vücudumuz forma girer.

Seks sayesinde vücudun esnekliği artar mı?
Seks sırasında değişen pozisyonlarda normalde hissedilmesi gereken bazı acıları zevk yüzünden hissedilmediği için o kaslar esniyor. Yani düzenli seks yapan insanların vücudunun esnek olması normaldir.

Seks sayesinde kemikler güçlenir mi?
Seks sırasında salgılanan testestoron hormonu ile insan kemikleri güçlenmektedir.

Seks sayesinde bedenimiz ve ruhumuz o kadar iyi yararlanıyor ki bazıları yemeklerle bile yapılamayacak şekilde. Ama uyarması bizden. Seks yararlıdır diye her önünüze gelenle yatmayın. Zina cehenneme girmenin başlıca sebebidir.

Yorumlar


Yorumunuzun yanında istediğiniz resmin görünmesini istiyorsanız gravatar edinin!